Kas atsako už rangos darbų kokybę tuo atveju, kai defektai išlenda renovacijai pasibaigus ir rangovas jau yra bankrutavęs?

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizacijos) procese, kiek tai yra susiję su vykdomais statybos darbais, yra taikomos bendrosios statybos ir civilinės teisės normos, t.y. nėra išskiriamo specialaus reglamentavimo.

Remiantis Statybos įstatyme išdėstytomis normomis, statinio garantinis terminas negali būti trumpesnis kaip, skaičiuojant nuo visų rangovo atliktų statybos darbų perdavimo statytojui dienos, 5 metai, paslėptų statinio elementų (konstrukcijų, vamzdynų ir kt.) – 10 metų, o jeigu buvo nustatyta šiuose elementuose tyčia paslėptų defektų, – 20 metų.

Tais atvejais, jei aukščiau nurodyto statinio garantinio termino metu atsiranda statinio trūkumų, tačiau rangovas yra bankrutavęs ir likviduotas, nėra galimybių kreipti reikalavimus ištaisyti trūkumus, kadangi teisine prasme, nebėra asmens, į kurį juos būtų galima kreipti. Į kitą, nei patį rangovą, trečiąjį asmenį reikalavimus ištaisyti trūkumus galima kreipti tik išimtiniais atvejais, jei toks trečiasis asmuo yra likviduoto rangovo teisių ir įsipareigojimų perėmėjas.

Panašūs klausimai

Kaip išvengti tokių atvejų kaip neseniai nuskambėjusi daugiabučio renovacija Klaipėdoje, kur pradėjęs darbus rangovas staiga bankrutavo?

Ar nepažeidžiamos žmogaus teisės jam "užkraunant" priverstinę paskolą 20-čiai metų? Ką apie tai mąsto konstitucinis teismas? O gal reikėtų kreiptis į Strasburą?

Mūsų name šiomis dienomis turi prasidėti renovacija, bet butai dar neturi sąmatos. Nežinome, kiek reikės mokėti už langų pakeitimą, už balkonų stiklinimą ir kitus darbus. Pirmininkas nesutinka paaiškinti. Paskutinis susirinkimas buvo 2013 m. vasarą, kai dauguma gyventojų atostogavo. Ir parašai dėl renovacijos buvo surinkti neteisėtai. Kaip aš galiu sutikti su paskola, jei nežinau, kiek man kainuos renovacija?

Rugpjūčio mėn. prasidėjo daugiabučio namo fasado renovavimo darbai, bet per susirinkimus paaiškėjo, kad bus keičiamas ir vamzdynas, keičiami radiatoriai. Mano bute yra padarytas kapitalinis remontas, butas apdraustas, "špižinių" radiatorių keisti į metalinius visai nenoriu. Kreipiausi į namo administratorių, kad nesutinku keisti radiatorius į metalinius, nes nesu informuota apie kokybę, be to kai kuriuos darbus namą administruojanti bendrovė yra atlikusi ankščiau, už viską turėjau sumokėti ir visai nenoriu už tą patį darbą mokėti dar kartą. Administratorius atsakė, kad keisti ką nors yra vėlu. Darbininkus privalėsiu įsileisti, jeigu ne tai bus iškviesta policija, vėliau bus kreiptasi į teismą ir man teks apmokėti visas išlaidas. Paprašiau parodyti man mano bute atliekamų darbų sąmata, taip pat nesutiko parodyti, motyvuodamas tuo, kad kai bus visi darbai atlikti, tai ir pamatysi. Ar turi namo administratorius pateikti butui priklausantį darbų sąrašą?Ar galiu atsisakyti keisti radiatorius? Manau, kad išpirkas butas yra mano nuosavybė.

Parengtame daugiabučio investiciniame projekte nėra įtrauktos namo rūsyje esančios negyvenamos, privatizuotos patalpos, kuriose yra įkurta biliardinė, įrengta slėptuvė. Ar tai teisėta?

Paruošiau dokumentus namui renovuoti. Iš ,,Registro centro" gavau bendrijos gyventojų patvirtintą sąrašą dėl butų nuosavybės. Paaiškėjo, kad 11 bendrijos gyventojų su butais privatizavo rūsio sandėliukus. Skirdamas bendrijai paskolą renovacijai ,,Swedbank", vadovaudamasis Aukščiausiojo Teismo nutartimi, skaičiuodamas investicijos paskirstymą butams, prie šitų butų plotų reikalauja pridėti rūsio plotą, t. y. 4 kvadratus. Gyventojai nesutinka. Kaip pasielgti ir į ką kreiptis?

Kokia taikoma atnaujinamo daugiabučio namo projekto administratoriui atsakomybė už netinkamai administruojamą projektą ? Pvz. ne laiku sutvarkomi ir pateikiami VšĮ Beta dokumentai, nesuorganizuojamas rangos darbų konkursas iki 2014-10-01, arba neteisingai apskaičiuojami valstybės paramos dydžiai dėl ko sumažėja arba išvis gali būti neskirta valstybės parama, pasirašomi darbų perdavimo aktai, kai darbai atlikti netinkamai, nepervedamos laiku finansuotojui lėšos, dėl ko skaičiuojamos 0,04 dydžio delspinigiai ir pan.)

Užduokite klausimą ekspertui
Keisti
Konsultuoja ekspertai

    Saulius Šukelis

    Vėdinamų fasadų tvirtinimo sistemos "Aloon" ekspertas

    Andrius Gikevičius

    Stogo ir fasado dangų ekspertas UAB "Eternit Baltic"

    Giedrius Gelusevičius

    Termoizoliacinių sistemų ekspertas UAB "Paroc"

    Justas Rutkauskas

    Šildymo sistemų ekspertas UAB "Danfoss"

    Aušrys Šliavas

    Advokatas, teisininkas "Raidla Lejins & Norcous"

    Vydmantas Grigoravičius

    Advokatas, teisininkas "Raidla Lejins & Norcous"

Prenumeruok naujienas