Kodėl gyvename suirzę?

„Žmogus po darbo didesnę laiko po darbo dalį praleidžia namuose ir ta graži aplinka, gražus namas, lemia tiek žmogaus nuotaiką, tiek psichologinį komfortą. Nejauki, negraži aplinka gali tapti niūrios nuotaikos, nerimo ir netgi sumažėjusio darbingumo priežastimi", – perspėja Nomeda Butėnaitė.

Žmogus – estetinė būtybė

Pasak psichologės, remiantis tyrimais, tik 18 proc. žmonių nekreipia dėmesio į savo aplinką, todėl sakoma, kad asmenybė savo prigimtimi yra estetinė būtybė – žmogus visuomet nori aplink save matyti tam tikrą estetinį vaizdą. „Jeigu namo ar buto vaizdas neatitinka žmogaus įsivaizdavimo ir vidinės būsenos, iš pasąmonės kyla nerimo būsena, kuri sukelia stresą. Kuo didesnis atotrūkis tarp gražaus, idealaus įsivaizduojamo būsto ir esamos situacijos, tuo didesnis stresas kyla. Žmogus kartais gali nesuprasti, kas jam yra, kai einant namo, jis nuolat mato pajuodusius balkonus ar nubyrėjusį fasadą ar dar kažką, tuo dažniau jis grįžta susinervinęs“, – pasakoja psichologė.

N. Butėnaitė atkreipia dėmesį, kad žmonėms dažnai yra svarbus saugumas ir aplinkinių palaikymas. Be to, žmonės linkę vertinti – jie nori turėti kažką naujesnio, geresnio, kad susitikę su savo aplinkos žmonėmis, su savo draugais, ar pažįstamaisiais, turėtų, kuo didžiuotis. Antra vertus, žmonių grožio suvokimas yra labai individualus, todėl skaičiais sunku apibrėžti, kiek žmonių mėgsta, tarkime – ryškias spalvas ar gamtos atspalvius.

Nejauki, negraži aplinka gali tapti niūrios nuotaikos, nerimo ir netgi sumažėjusio darbingumo priežastimi.

Psichologė Nomeda Butėnaitė

Dėl išvaizdos galima susitarti

Psichologė sutinka, kad pirmiausią įspūdį apie žmogų ar daiktą lemia jo išvaizda. Ne veltui sakoma, kad pasitinkame pagal drabužius, o tvarka namie byloja apie tvarką žmogaus viduje: mąstysenoje, emocijose ir elgesyje. N. Butėnaitė pastebi, kad Lietuvoje, ko gero, dar per mažai renovuotų namų, todėl iš pirmo žvilgsnio pasakyti, kad žmonės gyvena gražesnėje aplinkoje – sunku.

„Vienam žmogui gali būti labai svarbu kokybiškos medžiagos iš kurių padarytos sienos, kitam žmogui yra labai svarbu medžiaga, iš kurios padaryti baldai. Tai vėlgi priklauso nuo žmogaus individualių savybių. Bet vis dėlto, žmogui poveikį daro visuma - tiek harmonija namų viduje, tiek harmonija namų išorėje“, – konstatuoja N. Butėnaitė.

Specialistė kalba, kad pakeisti žmogaus požiūrį į grožį nėra lengva, bet, žingsnis po žingsnio, tai padaryti yra įmanoma. N. Butėnaitė priduria, kad į naujoves, dažniausiai, žiūrima atsargiai, žmonės nelinkę racionaliai galvoti, pradžioje kyla spontaniškas pasipriešinimas, nes tai reiškia, kad teks keisti įprastą aplinką. Tačiau, jeigu žmogui po truputį aiškinama apie naujoves, argumentuojama ir skatinama ieškoti atsakymų, psichologės teigimu, jo nuostatos pradeda keistis, nes žmogus pradeda matyti naujovių naudą – žmogus pradeda keistis.

„Renovuojant daugiabučius ir gyventojams siekiant sprendimo, pirmiausia reikia šnekėtis. Jei žmonėms nebus leidžiama išsikalbėti, tai bendras sprendimas nebus priimtas. Tam kartais būtinas stiprus ir kvalifikuotas specialistas, kuris paaiškintų žmonėms, kokią naudą jie gaus iš renovacijos“, – apibendrina psichologė Nomeda Butėnaitė.

Komentarai (0)

Susijusios naujienos

  • EIB ir Šiaulių bankas atnaujino paramą miestų finansavimui Lietuvoje 2016-06-02

    Tęsdami ilgametį bendradarbiavimą, AB Šiaulių bankas ir Europos investicijų bankas (EIB) pasirašė dvi naujas sutartis dėl papildomų 110 mln. eurų iš „Jessica II“ fondo paskirstymo daugiabučiams namams renovuoti ir atnaujinti. 70 mln. eurų iš šios sumos skiria Šiaulių bankas.

  • Sustabdytas paraiškų rinkimas individualių namų atnaujinimui finansuoti 2016-05-06

    Pasibaigus priemonei skirtoms lėšoms 2016 m. gegužės 6 d.sustabdytas fizinių asmenų projektų registracijos formų priėmimas dėl atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo individualiuose namuose bei gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) finansavimo.

  • Galima teikti paraiškas individualių namų atnaujinimui finansuoti 2016-05-03

    Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (toliau - LAAIF) skelbia kvietimą nuo 2016 m. gegužės 3  d. teikti Projekto registracijos formas paramai gauti pagal Klimato kaitos specialiosios programos lėšų naudojimo 2016 m. sąmatą detalizuojančio plano priemonę (1.1.2. punktas): „Fizinių asmenų vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimas (modernizavimas), pasiekiant pastato energetinio naudingumo C klasę ir sumažinant skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudas ne mažiau nei 20 %”.

  • Medžiagų, naudojamų renovacijai, degumas 2016-06-01

    Pastaruoju metu, atliekant renovacijos medžiagų parinkimą, vėl tampa aktuali problema, kokių savybių medžiagas pasirinkti šiems darbams. Ypatingai svarbu pasirinkimo metu yra atsižvelgti į medžiagų degumo charakteristikas.

    Šios charakteristikos yra labai aktualios, nes namo apšiltinimo darbams yra naudojamos termoizoliacinės medžiagos, kurių sluoksnio storis yra pakankamai didelis, o fasadinių apdailos medžiagų plotai – milžiniški.

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai