Atsinaujinantis Berlynas – vienos šalies istorija

Po antrojo pasaulinio karo daugiau kaip 80 proc. sugriautas Berlynas buvo atstatomas greitai, dažnai iš parankinių medžiagų. Pavyzdžiui, gausiai naudojant nuo karo likusį tankų ir patrankų plieną, iš kurio buvo suręstos metalinės konstrukcijos miesto traukinių - „S-Banų“ bėgiams.

Rytų „paveldas“

Unikali šių laikų miesto istorija lėmė, kad Rytų Berlyną po karo atstatinėjo, vadovaujantis sovietinėmis technologijomis ir darbo ypatybėmis. Ilgainiui socialistinio Berlyno gyventojai  turėjo  įsikurti sovietiniuose, batų dėžutes primenančiuose daugiabučių kvartaluose. Tiesa, net ir socialistinio lagerio dalyje gyvenantys vokiečiai garsėjo savo estetiniais namų aplinkos sprendimais, jų daugiabučiai buvo kiek spalvingesni, langus ir balkonus puošdavo gėlės.

Tačiau šiais laikais buvusios Vokietijos Demokratinės Respublikos (VDR) miestuose dėl gyventojų migracijos tuštėja ištisi pokariu statytų daugiabučių rajonai. Antai, Duisburgo valdžia neapsikentusi „nekilnojamojo laužo“ -  sovietinių namų – vaiduoklių, nugriovė visą jų kvartalą. Šalyje kilo diskusijos, ar labiau verta senus namus griauti ar renovuoti. Šiuos ir kitus su namų renovacija susijusius klausimus aktyviai sprendžia gyventojų bendruomenės, miestų valdžios ir federalinių žemių parlamentai.

Skirtumai nyksta

Vakarų Berlyną valdant sąjungininkams – JAV ir Didžiajai Britanijai – šios miesto dalies architektūra formavosi labiau pagal vakarietiškas madas. Čia užteko vietos ir nostalgiškiems namams su aukštomis lubomis kambariuose ar šlaitiniais, raudonomis čerpėmis dengtais stogais. Vakaruose liko vietos tradiciniams vokiško stiliaus statiniams, o tai dažnai siejama su nepriekaištinga vokiška kokybe.

Po Vokietijos susivienijimo Berlyno miesto renovacijai skirtas išskirtinis dėmesys – Europos Regionų plėtros ir Europos Socialinio fondų finansavimas. Renovacijos projektus atsikuriančioje Vokietijos sostinėje finansavo Europos Investicijų ir plėtros banko bei Europos Komisijos programa JESSICA.

Pavyzdžiui, 2010 metais Berlyno miesto plėtros plane iš keturių prioritetų du apėmė renovaciją: integruotai miesto plėtrai skiriant 183 milijonus eurų, o aplinką tausojantiems sprendimams – dar 80 milijonų eurų.

Tapo akivaizdu, kad Rytinės dalies sovietiniai daugiabučiai ypač švaisto energiją, o ir Vakaruose statytiems namams jau reikalingas rimtesnis remontas. Be to, miestai daug investuoja į gatvių infrastruktūrą bei viešųjų erdvių sutvarkymą.

Duisburgo valdžia neapsikentusi „nekilnojamojo laužo“ -  sovietinių namų – vaiduoklių, nugriovė visą jų kvartalą.

Energiją taupanti renovacija

Vokietijoje daugiabučiai namai daugiausiai priklauso įmonėms, organizacijoms, o juose gyvenančios šeimos yra tik nuomininkai. Todėl renovaciją įvykdyti yra daug lengviau, nes nereikia įtikinėti kiekvieno buto savininko. Tiesa, renovaciją įvykdžiusi įmonė pakelia nuomos kainas, tačiau žmonės, gyvenantys sutvarkytame name, mažiau moka už šildymą.

Vienu iš renovacijos Vokietijoje fenomenų galima pavadinti įstatymu nurodytą reikalavimą, jog statant ar renovuojant namus, dalis energijos turėtų būti gaunama iš alternatyvių šaltinių. Tai reiškia, kad žmonės patys privalo ieškoti pakaitalo tradicinei energijai, modernių taupymo sprendimų. Populiariausi jų – ant namų stogų įrengiami saulės kolektoriai.

Per ketverius metus, 2006 – 2010 metais, vykdant anglies dvideginio (CO2) išmetimo mažinimo bei namų modernizavimo programas Vokietijos Plėtros bankas (KfW) skyrė beveik milijoną kreditų privačiam būstui modernizuoti. Investicijos siekė 36 milijardus eurų. Buvo renovuota beveik 2,5 milijono privačių namų ir mažiau nei tūkstantis visuomeninių pastatų.

Renovuodama gyvenamuosius namus, Vokietija kasmet sumažina į aplinką išmetamų CO2 kiekį beveik 5 milijonais tonų.

Komentarai (2)

Tomas
2017-05-31
11:08
IP: 88.119.98.229
<a href="htpp://www.skrenduiberlyna.lt" alt="Skridau į Berlyną">Skridau į Berlyną</a> praeitais metais, tai miestas iš tiesų atsinaujinęs. Bet man kaip ir Lietuvoje renovuoti pastatai yra nepatrauklūs. Aš žaviuosi senais, istoriniais pastatais, kurie turi istoriją.
Berlynas
2016-09-20
16:49
IP: 85.206.130.121
Lekiam į Berlyną pasižiūrėti kaip jis ten atsinaujino, o dar kai kainos tokios mažos: https://lektuvubilietai.lt/lt/flights/countries/de-keliones-i-vokietija/ber-skrydziai-i-berlyna

Susijusios naujienos

 • Lietuvis kuria inovacines technologijas dangoraižių gaisrams pažaboti 2016-08-17

  Pastaruoju metu vis dažniau girdime apie gaisrus aukštuminiuose pastatuose, kur ugnis plinta fasadais. Plitimo greitis ir liepsnų aukštis toks didelis, kad ugniagesiams dažniausiai tenka evakuoti žmones, o po to ramiai stebėti gaisrą.

 • „Paroc“ išbandė naują sprendinį efektyviai modernizacijai 2015-09-29

  Izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ kartu su Latvijos medienos perdirbėjais ir mokslininkais išbandė naują gaminį pastatų renovacijai – gamykloje surenkamus medinius skydus su akmens vatos užpildu viduje. Šis pilotinis projektas buvo įgyvendintas Jelgavos mieste (Latvija).

 • „Paroc“ individualių namų modernizacijos patirtis Suomijoje ir Švedijoje 2014-12-07

  Plėtodama energiškai efektyvių pastatų statybos technologijas izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ kartu su partneriais realizavo bandomuosius energiškai efektyvios individualių namų renovacijos projektus Švedijoje ir Suomijoje. Šie projektai buvo pavadinti bendru „renZeroTM“ pavadinimu, nes jų metu siekta senos statybos individualius gyvenamuosius namus priartinti prie energiškai efektyvių pastatų tipo ir sukurti racionalios, optimalios renovacijos modelį.

 • Investicija į renovaciją Estijoje: santaupų apsauga nuo infliacijos ir euro 2014-05-16

  Paskutinę vasarą prieš įsivedant eurą Estijoje ženkliai didėjo statybų apimtys. Žmonės suskato investuoti į renovaciją ir taip apsaugoti savo santaupas. 

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai