Kaip atnaujinti socialinį būstą? Ignalinos patirtis

Mūrinių daugiabučių namų renovacija yra įprastas dalykas, tačiau medinių rąstinių namų modernizavimas – nekasdienė užduotis statybininkams. Dažniausiai tokie projektai pasitaiko nedideliuose miestuose. Šį kartą keliavome į Ignaliną, kur šiuo metu sėkmingai modernizuojami savivaldybei priklausantys rąstiniai vieno ir dviejų aukštų gyvenamieji namai.

Ignalinoje, kaip ir daugelyje Lietuvos miestų, yra gerokai nugyventų, kelių dešimčių metų senumo medinių namų, kuriems būtinas rimtas atnaujinimas. Kitaip nei mūrinių namų, medinukų bėdos dažniausiai nėra taip akivaizdžiai matomos ir visiškai atsiveria tik nuėmus išorinę sienų apkalą. Prieš pradedant namo modernizavimo darbus, reikia įsitikinti, ar nepažeistos medinės namo sienų ir stogo konstrukcijos ir kaip jas kuo geriau apsaugoti ateityje.

„Norint, kad namas tarnautų kuo ilgiau, reikia jį atidžiai prižiūrėti. Tai ypač pasakytina apie medinius namus, skirtus socialiniam būstui, kurių didžiausias priešas – ne tik drėgmė ir ugnis, bet patys šių namų gyventojai, atsainiai vertinantys savivaldybės jiems patikėtą būstą. Dėl to, renovacijai rinkomės tokias medžiagas, kurios būtų ne tik atsparios atmosferos poveikiui, ilgaamžės ir estetiškos, bet ir atlaikytų smūgius, nedegtų“, sako Ignalinoje daugelį namų prižiūrinčios ir eksploatuojančios UAB „Ignalinos butų ūkis“ direktorius Antanas Gylys.

Vėdinamo fasado sistema buvo sukurta skandinavijoje – kovojant su didele atmosferine drėgme, dažnais lietumis ir temperatūrų svyravimais.

Nuomininkai nesirūpina būstu

Pasak A.Gylio, mediniuose daugiabučiuose gyventojai dažnai keičiasi ir nerodo noro patys tvarkyti bei prižiūrėti jiems už simbolinę nuomą savivaldybės patikėto socialinio gyvenamojo būsto. Tai viena priežasčių, lemiančių greitesnį tokių namų nusidėvėjimą, nes pasitaiko, kad nuominkai sienas apspardo, duris išverčia ir rūko patalpose, rizikuodami sukelti gaisrą. Be to, visi mediniai namai anksčiau buvo apkalti medinėmis lentomis, kurias kone kasmet reikėdavo perdažyti ar remontuoti, lopyti senus stogus.

„Ignalinos butų ūkio“ vadovas sakė, kad dėl to buvo nuspręsta nebeišlaidauti kasmetiniams remontams, bet iš esmės atnaujinti medinukus, panaudojant tvirtas, ugniai atsparias, ilgaamžes, gerą estetinį vaizdą sukuriančias medžiagas. Tam buvo pasirinkti cementiniai banguoti lakštai stogams bei cementinės dailylentės išorės sienoms

Naujas namas naujas ir požiūris

 

Šiuo metu renovuojamo daugiabučio medinio namo Laisvės g. 27 gyventoja Laima džiaugėsi, kad pagaliau bus sutvarkyta namo išorė. Pasak jos, naujosios sienos tokios pat tvirtos kaip mūrinės ir jų nebereikės kas kelis metus perdažyti. Cementines dailylentes pakaks nuplauti vandeniu bei muilu ir jos vėl bus kaip naujos. Laima džiaugėsi, kad pagražėjusi aplinka skatina pačius gyventojus rūpintis būstu, nors namas ir priklauso savivaldybei. Kaip prižiūrėti atnaujintus namus, gyventojams patarė statybininkai.

Vėdinamas fasadas – Skandinavijos patirtis

Medinių namų renovacijos darbų konkursą Ignalinoje laimėjusios bendrovės „Evikonas“ technikos direktoriui Broniui Petkevičiui susipažinus su techninėmis sąlygomis, nekilo abejonių, kad reikia rinktis Lietuvos įmonės „Eternit Baltic“ gaminamą pluoštinio cemento produkciją. Sienoms pasirinkta tinkamiausia mediniams namams atnaujinti vėdinamo fasado sistema, apdailai naudojant pluoštinio cemento dailylentes „Cedral“, o stogams – cementiniai banguoti lakštai „Baltijos banga“. Pluoštinio cemento sienų dailylentės ir lakštai yra ypatingai tvirti ir atsparūs smūgiams, visiškai nedega. Pasirinkimui įtakos turėjo ilgas visų šių medžiagų tarnavimo laikas – ne mažiau 50 metų. 

B. Petkevičiaus teigimu, norint profesionaliai renovuoti medinį namą, vienintelė tinkama yra vėdinamojo fasado sistema, kuri leidžia išdžiovinti ir išlaikyti sausas medines rąstų konstrukcijas. Vėdinamo fasado sistema buvo suskurta skandinavijoje – kovojant su didele atmosferine drėgme, dažnais lietumis ir temperatūrų svyravimais. Dar svarbu atsižvelgti į senų namų medinių sienų nelygumus, dėl kurių nėra galimybės tinkamai priklijuoti šiltinimo medžiagos, kaip tai daroma prie mūro sienų. Tokiu atveju vėdinamasis fasadas – puiki išeitis, kuomet šiltinimo medžiaga montuojama į medinį karkasą, prie kurio vėliau tvirtinamos cementinės ilgaamžės dailylentės.

Modernizuojant medinius namus, kartu buvo įstatyti nauji langai, durys, sutvarkyta lietaus nuvedimo sistema, apšiltinti ir nutinkuoti pamatai, taip pat išbetonuoti lauko laiptai bei apgenėti medžiai. Vis dėlto daugiausia papildomų darbų teko atlikti, lyginant ir tiesinant medinių namų stogų konstrukcijas, kurios gerokai nukentėjo pro kiaurus stogus patenkant drėgmei. „Evikono“ technikos direktorius teigė, kad medines stogų konstrukcijas patikrinti ir atnaujinti būtina tam, kad jos išlaikytų naują banguotų pluoštinio cemento lakštų dangą. Kai kurie namai praktiškai neturėjo pamatų, juos teko betonuoti naujai.

Atnaujino keturis namus 

UAB „Evikonas“ specialistai, naudodami „Eternit Baltic“ vėdinamojo fasado sistemą, pernai Ignalinoje renovavo daugiabutį, dviaukštį medinį namą Ateities g. 6, o šiuo metu ruošiami pridavimo dokumentai kitam jau baigtam renovuoti namui Atgimimo g. 18. Be to, jau uždengti nauji stogai ir šiltinamos sienos mediniuose daugiabučiuose Geležinkelio g. 30 bei Laisvės g. 27.

B. Petkevičius pastebėjo, kad visi renovuoti namai buvo beveik avarinės būklės ir laiku nerenovuoti, nuo drėgmės sumažėjus konstrukcijų tvirtumui, galėjo pradėti griūti. Dabar šie namai dar ilgai suteiks patikimą pastogę daugeliui Ignalinos šeimų, o miesto centras pasipuoš naujam gyvenimui prikeltais medinukais.

„Eternit Baltic“ pluoštinio cemento dailylentėmis „Cedral“ ir banguotais lakštais „Baltijos banga“ modernizuoti Ignalinos mediniai daugiabučiai

Komentarai (0)

Susijusios naujienos

 • Mokys energiškai efektyvių pastatų planavimo ir statybos subtilybių 2017-09-11

  „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ kartu su Lietuvos inžinierių sąjunga šių metų rugsėjo-spalio mėnesiais rengia mokymų ciklą, kur supažindins su esminėmis A, A+ ir A++ klasės pastatų projektavimo subtilybėmis bei pastatų energinio naudingumo planavimu kompiuterinėmis programomis.

 • Savivaldybės kviečia pasirūpinti asbesto išvežimu 2017-08-04

  Lietuvoje iki šiol gausu Sovietinių laikų palikimo - asbestinių stogų. Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija, bendradarbiaudama su savivaldybėmis, kviečia gyventojus išsivalyti nuo sveikatai kenksmingo asbeto atliekų. Gyventojai yra skatinami teikti paraiškas savivaldybėms dėl nemokamo asbesto išvežimo ir pridavimo į specialias atliekų aikšteles.

 • Pagalba statantiems energiškai efektyvius namus 2017-05-31

  Kylant pastatų energinio naudingumo reikalavimams ir tokių būstų paklausai „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) kartu su Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) birželio 15 dieną Vilniuje (Viešbutyje Karolina, Sausio 13-osios g. 2) organizuoja mokymus, skirtus visiems statybos proceso dalyviams: nuo užsakovo, privataus statytojo, projektuotojo ar architekto iki techninių prižiūrėtojų, savivaldybių bei valstybės institucijų specialistų, dalyvaujančių statybos procesuose.

 • „Paroc“ prisijungė prie „Eurofins Indoor Air Comfort® GOLD“ klubo 2017-05-31

  Izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ žengė dar vieną žingsnį, siekdama užtikrinti geresnę, sveikesnę ir kokybiškesnę gyvenamąją aplinką savo produktų vartotojams. „Paroc“ sertifikavo šildymo, vėdinimo bei oro kondicionavimo (ŠVOK) izoliacinius gaminius pagal „Eurofins Indoor Air Comfort® GOLD“ sistemą.

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai