Ką turime žinoti apie statybinių medžiagų degumą

Dažniausiai kalbant apie statybinių medžiagų degumą yra pabrėžiama, ar medžiaga yra degi ar ne. Mąstoma taip – arba medžiaga gali degti arba ne, tačiau apie kitus degimo metu vykstančius procesus negalvojama ir jie neminimi. Šie degimo metu vykstantys procesai gali padaryti žmonių sveikatai ir turtui labai daug žalos arba gali būti mirtį lemiančia priežastimi. Pakalbėkime apie viską nuosekliai.

Statybinių gaminių ir konstrukcinių elementų degumo klasifikacija apibrėžiama LST EN 13501-1 standartu. Šis standartas yra bendras Europos sąjungos šalims ir suteikia galimybę vartotojui sužinoti svarbią charakteristiką – degumą (atsaką į ugnį), kuris yra žymimas degumo klase „Euroklase“. Euroklasė yra sudaryta iš trijų elementų: pagrindinės klasės ir dviejų papildančių klasių. Pagrindinė klasė žymima raidėmis: A1, A2, B, C, D, E, F.

Euroklasių apibūdinimas:

Euroklasės C, D, E, F bandomos atliekant (angl. RCT – Room Corner Test) kambario kampo testą, kai bandoma natūraliomis sąlygomis sumontavus kambario kampo maketą iš tiriamųjų medžiagų. Nustatomas užsiliepsnojimas, t.y. staigus didėjantis ugnies plitimas, kuriam būdingas greitas temperatūros padidėjimas.

Tačiau kaip ir buvo minėta pradžioje pavojų sukelia ne tik liepsna ir didelė temperatūra, bet ir dūmai bei krintantys liepsnojantys lašeliai.

Net 2/3 visų gaisrų aukų yra žmonės žuvę dėl dūmų. Dūmai ne tik trukdo išsigelbėti iš pastato bei apsunkina gelbėjimo darbus, bet ir gali būti apsinuodijimo priežastis.

Būtent dėl to statybinių medžiagų etiketėse žymimose euroklasėse nuo A2 iki D turi būti nurodytas ir susidariusių dūmų kiekis. Ši klasifikacija netaikoma saugiausios A1 klasės ir žemiausių E ir F degumo klasių medžiagoms. Net ir neatlikus bandymo žinoma, kad A1 klasės medžiagos beveik neišskiria dūmų, o E arba F klasės gaminiai jų išskiria itin daug.

Dūmų susidarymo klasės – tai s1, s2 ir s3. Kuo daugiau dūmų, tuo didesnis skaičius. Šis žymėjimas padeda identifikuoti gaminius, galinčius kelti pavojų.

Statybinės medžiagos, priskirtos klasėms nuo A2 iki E, turi būti pažymėtos kaip galinčios skleisti liepsnojančius lašelius ir daleles, kurios gali lemti tolesnį gaisro plitimą ir sukelti nudegimus. Išskiriamos 3 klasės: d0, d1 arba d2. Didesnis skaičius reiškia didesnį susidarančių lašelių kiekį.

Bendrai įvertinus medžiagų pavojingumą išsiskiriančių dūmų ir susidarančių liepsnojančių lašelių požiūriu, galima sudaryti tokią lentelę:

Šiuo metu projektuotojai ir vartotojai, remdamiesi darniąja Europos klasifikacija, gali objektyviai vertinti skirtingas statybines medžiagas ir rinktis saugesnius gaminius.

Iš statistinių duomenų matyti, kad greitai į kitas patalpas plintantis gaisras sukelia žymiai didesnį turtinį nuostolį, o mirusių aukų skaičius padidėja net trigubai, todėl vertėtų gerai apsvarstyti, kokias statybines medžiagas pasirinkti. 

Komentarai (2)

Tom Peacock
2022-12-02
16:56
IP: 197.210.227.57
My name is Tom Peacock from USA, I want to say thank you to Dr Emu for the good thing he has done for me, Though am not sure if this is the best forum to show my joy and happiness for what he has done for me but i can't hide my happiness and my joy so i have to share it with people, my marriage got crashed about two years ago and i tried all i could within my power but to no avail. I saw a post and testimonial about the good things Dr Emu has been doing so I decided to give it a try. though he is always a busy man but when he responded back to my email, he gave me 48 hours for my marriage to be restored really just like he said my marriage was restored since then I am happy and i am living happily i am so grateful to Dr Emu you can always email him here: {emutemple@gmail.com} or WhatsApp: {+2347012841542}
Mr,Reekado
2022-05-27
10:37
IP: 106.206.13.35
Do you need an urgent loan to solve your financial needs? We offer loans ranging from 5,000.00 to 850,000,000.00. Max, we are reliable, powerful, fast and dynamic, with no credit check and offers a 100% guarantee foreign loans during the period of this,We also issued a loan in Euros,THB-Thai Baht, India Rupees,Sterling and Dollar exchange rate is 3% of all loans if you are interested get back to us through.Whatsapp Contact:+917381718873. Email: reekadorosey07 @gmail.com With the following information: Your Name: Country: City: Address: Amount Needed: Duration: Age: Sex: Occupation: Phone No: Thanks Mr.Reekado.

Susijusios naujienos

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai