Ką turime žinoti apie statybinių medžiagų degumą

Dažniausiai kalbant apie statybinių medžiagų degumą yra pabrėžiama, ar medžiaga yra degi ar ne. Mąstoma taip – arba medžiaga gali degti arba ne, tačiau apie kitus degimo metu vykstančius procesus negalvojama ir jie neminimi. Šie degimo metu vykstantys procesai gali padaryti žmonių sveikatai ir turtui labai daug žalos arba gali būti mirtį lemiančia priežastimi. Pakalbėkime apie viską nuosekliai.

Statybinių gaminių ir konstrukcinių elementų degumo klasifikacija apibrėžiama LST EN 13501-1 standartu. Šis standartas yra bendras Europos sąjungos šalims ir suteikia galimybę vartotojui sužinoti svarbią charakteristiką – degumą (atsaką į ugnį), kuris yra žymimas degumo klase „Euroklase“. Euroklasė yra sudaryta iš trijų elementų: pagrindinės klasės ir dviejų papildančių klasių. Pagrindinė klasė žymima raidėmis: A1, A2, B, C, D, E, F.

Euroklasių apibūdinimas:

Euroklasės C, D, E, F bandomos atliekant (angl. RCT – Room Corner Test) kambario kampo testą, kai bandoma natūraliomis sąlygomis sumontavus kambario kampo maketą iš tiriamųjų medžiagų. Nustatomas užsiliepsnojimas, t.y. staigus didėjantis ugnies plitimas, kuriam būdingas greitas temperatūros padidėjimas.

Tačiau kaip ir buvo minėta pradžioje pavojų sukelia ne tik liepsna ir didelė temperatūra, bet ir dūmai bei krintantys liepsnojantys lašeliai.

Net 2/3 visų gaisrų aukų yra žmonės žuvę dėl dūmų. Dūmai ne tik trukdo išsigelbėti iš pastato bei apsunkina gelbėjimo darbus, bet ir gali būti apsinuodijimo priežastis.

Būtent dėl to statybinių medžiagų etiketėse žymimose euroklasėse nuo A2 iki D turi būti nurodytas ir susidariusių dūmų kiekis. Ši klasifikacija netaikoma saugiausios A1 klasės ir žemiausių E ir F degumo klasių medžiagoms. Net ir neatlikus bandymo žinoma, kad A1 klasės medžiagos beveik neišskiria dūmų, o E arba F klasės gaminiai jų išskiria itin daug.

Dūmų susidarymo klasės – tai s1, s2 ir s3. Kuo daugiau dūmų, tuo didesnis skaičius. Šis žymėjimas padeda identifikuoti gaminius, galinčius kelti pavojų.

Statybinės medžiagos, priskirtos klasėms nuo A2 iki E, turi būti pažymėtos kaip galinčios skleisti liepsnojančius lašelius ir daleles, kurios gali lemti tolesnį gaisro plitimą ir sukelti nudegimus. Išskiriamos 3 klasės: d0, d1 arba d2. Didesnis skaičius reiškia didesnį susidarančių lašelių kiekį.

Bendrai įvertinus medžiagų pavojingumą išsiskiriančių dūmų ir susidarančių liepsnojančių lašelių požiūriu, galima sudaryti tokią lentelę:

Šiuo metu projektuotojai ir vartotojai, remdamiesi darniąja Europos klasifikacija, gali objektyviai vertinti skirtingas statybines medžiagas ir rinktis saugesnius gaminius.

Iš statistinių duomenų matyti, kad greitai į kitas patalpas plintantis gaisras sukelia žymiai didesnį turtinį nuostolį, o mirusių aukų skaičius padidėja net trigubai, todėl vertėtų gerai apsvarstyti, kokias statybines medžiagas pasirinkti. 

Komentarai (0)

Susijusios naujienos

 • Mokys energiškai efektyvių pastatų planavimo ir statybos subtilybių 2017-09-11

  „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ kartu su Lietuvos inžinierių sąjunga šių metų rugsėjo-spalio mėnesiais rengia mokymų ciklą, kur supažindins su esminėmis A, A+ ir A++ klasės pastatų projektavimo subtilybėmis bei pastatų energinio naudingumo planavimu kompiuterinėmis programomis.

 • Savivaldybės kviečia pasirūpinti asbesto išvežimu 2017-08-04

  Lietuvoje iki šiol gausu Sovietinių laikų palikimo - asbestinių stogų. Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija, bendradarbiaudama su savivaldybėmis, kviečia gyventojus išsivalyti nuo sveikatai kenksmingo asbeto atliekų. Gyventojai yra skatinami teikti paraiškas savivaldybėms dėl nemokamo asbesto išvežimo ir pridavimo į specialias atliekų aikšteles.

 • Keičiasi renovacijos rėmimo tvarka 2017-05-31

  Siekiant paspartinti Daugiabučių modernizacijos programos tempą, Vyriausybė nutarė kiek pakeisti paramos renovacijai išmokėjimo tvarką: nuo šiol nedidelė dalis valstybės paramos sumos – 15 proc. – bus pervedama iškart po renovacijos darbų atlikimo. Tokiu būdu bus šiek tiek bus sumažintas ir kreditas, kurį už renovaciją turi sumokėti gyventojai.

 • Pagalba statantiems energiškai efektyvius namus 2017-05-31

  Kylant pastatų energinio naudingumo reikalavimams ir tokių būstų paklausai „Statybos produkcijos sertifikavimo centras“ (SPSC) kartu su Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) birželio 15 dieną Vilniuje (Viešbutyje Karolina, Sausio 13-osios g. 2) organizuoja mokymus, skirtus visiems statybos proceso dalyviams: nuo užsakovo, privataus statytojo, projektuotojo ar architekto iki techninių prižiūrėtojų, savivaldybių bei valstybės institucijų specialistų, dalyvaujančių statybos procesuose.

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai