Stogo perdanga

Stogas – pastato konstrukcijos dalis, kuri labiausiai veikiama atmosferos poveikio, todėl labai svarbu ją tinkamai įrengti. Kokybiškos šiltinimo medžiagos ir stogo danga užtikrina, kad ne vieną dešimtmetį nekils nesklandumų ir bus užtikrinta, kad namų šiluma bus tinkamai panaudota. Prieš statant ar renovuojant pastatą, reikėtų pagalvoti ir kokią stogo perdangą pasirinkti, nes ji yra viena iš svarbiausių stogo dalių. Tai horizontali konstrukcija, kuri atskiria pastogę virš viršutinio aukšto.

Stogo perdangų rūšys

stogo perdangosStogo perdanga parenkama pagal pastato paskirtį ir konstrukciją. Jos skirstomos pagal medžiagas, kurios naudojamos joms gaminti. Daugelį metų išlieka populiarios medinės ir gelžbetoninės perdangos. Taip pat išskiriamos dvi rūšys pagal laikančiųjų elementų konstrukciją: sijinės ir nesijinės. Pastarųjų perdangų plokštės remsis į kolonas ar kaptelius, o sijinių perdangų laikančiosios sijos – į sienas ar kolonas. Be to, sijinių perdangų sijos turi būti išdėstytos tam tikru žingsniu skersai ar išilgai.

Individualiuose namuose dažniausiai įrengiamos medinių sijų perdangos. Tokios sijos yra netinkuotos ir tinkamos 1–2 aukštų namams. Statant aukštesnius pastatus iki 5 aukštų, naudojamos tinkuotos ir impregnuotos sijos. Vyrauja klaidinga nuomonė, kad galima sumažinti medinės perdangos kainą renkantis pigesnes medžiagas, naudojant nedidelį garso izoliacijos sluoksnį arba padidinus tarpus tarp sijų. Verta paminėti, kad tuomet sumažės laikomoji galia ir garso izoliacija. Jeigu virš stogo perdangos bus įrengta gyvenama erdvė, tai gali girdėtis girgždesys ar net įlinkti konstrukcija.

Ne tik medinės, bet ir plieninės sijos gali būti naudojamos perdangai. Paprastas įrengimas ir geros termoizoliacinės savybės lėmė populiarumą statant individualius namus. Plieninės sijos atremiamos į laikančiąsias sienas.

Viena iš tvirčiausių perdangų – gelžbetoninė. Ji gali būti monolitinė, surenkamoji monolitinė arba surenkamoji. Gelžbetoninės perdangos plokštės gaminamos tikslių dydžių, todėl tai pagreitina statybas.

Monolitinės plokštės perdanga viršutinėje dalyje yra labai tvirta, nes sujungta su sijomis. Jos įrengiamos tuomet, kai reikia stiprios apkrovos arba erdvinio standumo. Surenkamosios monolitinės perdangos veikiant apkrovoms atliks tą pačią funkciją, kaip ir monolitinė, tik ji bus montuojama iš pavienių surenkamųjų elementų. Likę tarpai turi būti pripildomi monolitinio gelžbetonio. Jos naudojamos gyvenamuosiuose namuose. Surenkamoji gelžbetoninė perdanga bus surenkama iš kiaurymėtųjų plokščių. Dažniausiai ji naudojama pramoniniams ar daugiaaukščiams pastatams statyti, tačiau tinka ir mažaaukščių namų perdangoms.

Stogo perdangos šiltinimas

Ne tik naujos statybos pastatams aktualus stogo šiltinimas. Renovuojant senus pastatus siekiama sumažinti šilumos išlaidas. Labai svarbu ne tik išsirinkti tinkamas medžiagas, bet ir žinoti, kaip reikia tai atlikti, kad būtų pasiektas geras rezultatas.

Stogo perdangos šiltinimas pasiteisina tais atvejais, kai virš jos yra negyvenama palėpė. Apšiltinus stogą teks šildyti ir nereikalingą plotą palėpėje, todėl specialistai rekomenduoja šiltinti perdangą. Taip pat norint sutaupyti, tokiais atvejais stogo nereikėtų dengti šiltinimo medžiaga, nes tai kainuos gerokai daugiau, nei šiltinti perdangą.

Šiltinimo sluoksnis įrengiamas ant perdangos. Priklausomai nuo perdangos rūšies, pasirenkamos papildomos medžiagos. Medinei stogo perdangai, prieš įrengiant šilumos izoliaciją, reikės prie sijų pritvirtinti vandens garų ir oro izoliacijos polietileno plėvelę. Rengiantis turėti gelžbetoninę perdangą, galima bus nenaudoti specialių plėvelių ir iškart dėti šilumos izoliacijos sluoksnį. Tik, jei yra dideli tarpai tarp plokščių, tai reikia kloti orui mažai laidų sluoksnį.

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai