Šiferis

 
siferis

Šiferio lakštai dengia didžiąją dalį Lietuvos stogų. Tai viena iš populiariausių stogo dangų. Pastaruoju metu patingai daug dėmesio ji sulaukė dėl kenksmingo asbesto poveikio, todėl sparčiai vykstant pastatų renovacijos procesui, keičiama ir tokia stogo danga.

Vis girdimi, koks jis kenksmingas, tačiau ne visi žinome apie jo pasekmes sveikatai. Ši medžiaga yra įrašyta į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą. Asbestas gali pakenkti tik tuo atveju, jei yra ardomas, apdorojamas, laužomas ir pan. Tuo metu ore pasklinda nematomos smulkios dalelės, kurios mums įkvėpus lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinius. Tai tampa nepagydomų vėžinių susirgimų priežastimi. Jei žmogus daug laiko praleido tokiose kenksmingose sąlygose, pavyzdžiui, dirbo stogdengiu, tai jam gali pasireikšti asbestozė – lėtinė profesinė plaučių liga, kurią sukėlė asbesto kenksmingos dalelės. Būtina imtis visų atsargumo priemonių, kad išvengti tokių pasekmių.

Asbestinio šiferio stogo dangos keitimas

Nuo 2008 iki 2013 metų vyko asbesto šalinimo programa, tačiau dar ir dabar ne visur ji yra pakeista į saugesnę, todėl yra pratęstas paraiškų rinkimas kompensacijai. Norint pasikeisti stogo dangą į saugesnę galima gauti 50 proc. kompensaciją, kuri skirta projektui, stogo dangos ir reikalingų medžiagų įsigijimui bei atliekų utilizavimui. Paraiškas gali pildyti kaime ar nedideliame mieste gyvenantys gyventojai, kuriuose gyvena ne daugiau 6 tūkst. gyventojų bei privačių namų savininkai, kurie nori pakeisti asbestinę stogo dangą. Taip pat kompensaciją gali gauti paraišką pildantis asmuo, jei ne mažiau, kaip penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo deklaravo gyvenamąją vietą kaimo vietovėje arba ne mažiau, kaip dvejus metus kaimo vietovėje vykdė profesinę ar ekonominę veiklą. Plačiau apie reikalavimus galima sužinoti gyvenamosios vietos seniūnijoje arba savivaldybėje.

Būtina žinoti, kad keičiant senąją stogo dangą reikia ją tinkamai utilizuoti. Asbestinio šiferio negalima išmesti tam neskirtose vietose. Pagal gyvenamąją vietą reikia susirasti įmonę, kuri tvarko asbesto atliekas. Atliekant keitimo darbus būtina laikytis saugumo priemonių dėvint specialius drabužius ir batus bei naudoti respiratorius. Reikia pasirūpinti ir aplinkinių saugumu įspėjant apie vykdomus darbus specialiais ženklais ir juostomis. Asbestinio šiferio stogo keitimas nėra paprastas, o apie saugumo priemones galima plačiau sužinoti iš utilizavimo įmonių specialistų.

Šiferio privalumai ir trūkumai

Šiuo metu yra gaminamas šiferis iš sintetinio pluošto, kuris nėra kenksmingas, kaip prieš tai naudota asbestinė šiferio danga. Verta paminėti, kad jis išlaikė visas gerąsias klasikinio šiferio savybes tik neturi kenksmingo asbesto. Forma – banguota. Tai vertina daugelis pirkėjų, kurie nori tradicinio stogo. Pagrindinis privalumas – ilgaamžiškumas. Gamintojai suteikia 30 metų garantiją, tačiau teisingai uždengus stogo dangą galima bus džiaugtis ja gerokai ilgiau. Šiferis yra nedegi ir patvari medžiaga, kuri nerūdija ir yra gera garso izoliacija. Be to, lengvas montavimas, o uždengus juo stogą bus pagerinta ventiliacija. Pirkėjui labai svarbu ne tik geros medžiagos savybės, bet ir kaina. Perkant beasbestinį šiferį ji tikrai nudžiugins.

Kokia nebūtų gera stogo danga iš šiferio, bet ji turi ir trūkumų. Nors asbestas jau nekelia pavojaus, tačiau kitų trūkumų liko. Pagrindinis – spalvos išblukimas. Šiferio lakštai yra dažomi, tačiau jų spalva išblunka pakankamai greitai. Gamintojai suteikia tik 5 metų garantiją. Žinoma, tai nereiškia, kad po penkerių metų spalva išbluks, tačiau tikrai neišliks labai ilgai nepakitusi. Pirkėjai dažnai susiduria ir su maža formų pasiūla. Nepaisant trūkumų, privalumai daugeliui yra priimtini, todėl ir toliau ši danga išlieka populiari.

Prenumeruok naujienas
Lietuvos gamintojai